Strona Główna Nr aukcji: 2467080521
Orzeł wz.27 haftowany Godło II RP , duży 32x36cm

Orzeł wz.27 haftowany Godło II RP , duży 32x36cm

Podobne:

Data wystawienia aukcji: 2012-07-05 00:14:41
Data zakończenia aukcji: 2012-07-15 00:13:55
Dane aukcji
Kup teraz: 95 PLN
ParametryOrzeł wz.27 Godło II RP


haftowany orzeł biały wielkości 19x22cm

na czerwonym suknie 32x36cm


Masz pytanie – zadzwoń, chętnie odpowiem, wyjaśnię; 517 228 255

ZAPRASZAM NA POZOSTAłE AUKCJE 
- KUPUJĄC U MNIE NA INNYCH AUKCJACH ZA WYSYŁKĘ PŁACISZ TYLKO RAZ


Trochę historii;
II Rzeczpospolita - państwo polskie odrodzone w 1918 po 123 latach zaborów.
Godlo Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunkiem orla bialego w koronie z rozlozonymi skrzydlami na czerwonym tle.
Wedlug legendy trzej bracia Lech, Czech i Rus podrózowali przed wiekami przez Europe w poszukiwaniu miejsca osiedlenia. Pewnego dnia przybyli w okolice, które szczególnie podobaly sie Lechowi, gdzie znajdowaly sie bardzo liczne orle gniazda. Lech obserwujac zachód slonca, zauwazyl na rózowym niebie szybujacego bialego orla. Uznal to za znak, ze jest to miejsce, w którym powinien osiedlic sie i zalozyc swoje panstwo. W ten sposób powstalo historyczne panstwo Lechitów, które po wiekach przybralo nazwe Polska. Lech wybudowal miasto, któremu nadal nazwe Gniezno (od orlego gniazda), a na herb wybral bialego orla z rozpostartymi skrzydlami. Jego dwaj bracia udali sie w dalsza podróz, zakladajac sasiednie panstwa.
W czasach starozytnych, niektóre narody wizerunek orla uznawaly za symbol najwazniejszego boga. W róznych epokach historycznych orzel byl takze symbolem wladzy panstwowej. Na przyklad w mitologii greckiej i rzymskiej, orzel byl symbolem wielkosci i majestatu. W starozytnym Rzymie orzel byl herbem rzymskich legionów.
Dane historyczne potwierdzaja, ze wizerunek orla pojawil sie po raz pierwszy na monetach bitych w czasie panowania pierwszego polskiego króla , Boleslawa Chrobrego, (992 - 1025), syna Mieszka I. W okresie tym orzel piastowski nie mial jeszcze korony a najczesciej malowany byl na tarczach rycerzy na czerwonym tle. W czasie waznych wydarzen i uroczystosci orzel bialy traktowany byl jako insygnia królewska.
Jednak jako symbol heraldyczny orzel bialy w koronie na czerwonym tle, zaistnial po raz pierwszy 25 czerwca 1295 roku w czasie uroczystosci koronacji króla Przemyslawa II, która odbyla sie w Gnieznie. Przemyslaw II polecil przygotowac sobie sygnet na którym wybito wizerunek orla z napisem w otoku "Bóg przywrócil Polakom zwycieskie znaki". W ten sposób orzel bialy stal sie oficjalnym godlem Rzeczypospolitej i uzywany byl przez wszystkich polskich monarchów. Umieszczany byl na królewskich szatach, osobistej broni oraz na sztandarach. Orzel bialy byl królewska insygnia dynastii Piastów (takze w okresie podzialu dzielnicowego), Jagiellonów, Wazów a takze polskich królów pochodzacych z wyboru przez wolna elekcje. Godlo to eksponowane bylo w czasie ceremonii koronacyjnych, wolnych elekcji, zawierania umów miedzynarodowych, wizyt zaprzyjaznionych monarchów, posiedzen Sejmu, królewskich slubów i pogrzebów oraz na polu walki.
W czasie panowania Wladyslawa Jagielly, polski orzel bialy w koronie polaczyl sie na królewskim herbie z godlem Wielkiego Ksiestwa Litewskiego - Pogonia (na czerwonym tle sylwetka rycerza z mieczem w reku i z tarcza, na której niebieskim tle umieszczony jest zlocony podwójny krzyz). W ten sposób powstalo godlo Rzeczypospolitej Obojga Narodów, symbolizujace unie korony z narodem litewskim.
Przez wieki wizerunek orla znajdujacego sie na godle panstwa polskiego wielokrotnie ulegal zmianom ale niezmiennie pozostawal jako jego zasadniczy element. Bialy kolor orla oznacza czystosc a czerwone tlo na jakim jest umieszczony majestat.
W 1795 roku po III rozbiorze Polski, orzel bialy zostal usuniety z godla polskiego i zastapiony symbolami panstw - zaborców, czarnymi orlami dwuglowymi cara rosyjskiego i cesarza autriackiego, oraz jednoglowym orlem pruskim. Polski bialy orzel nigdy jednak nie zostal zapomniany przez rodaków i pojawial sie zawsze w czasie patriotycznych uroczystosci, manifestacji a w szczególnosci w czasie powstan narodowych przeciwko zaborcom.
Po odzyskaniu przez Polske niepodleglosci w 1918 roku, bialy orzel w koronie stal sie oficjalnym godlem II Rzeczypospolitej.
W czasie II wojny swiatowej (1939 - 1945), godlo i flaga panstwowa byly najwazniejszymi symbolami walki narodu polskiego z okupantem i uzywane byly jako symbole narodowe przez Armie Krajowa i Polskie Panstwo Podziemne.


Cytat ze strony: http://allegro.pl/show_item.php?item=2467080521