Własna studnia? Wybór należy do Ciebie.

Już na etapie prac przygotowawczych do budowy domu, warto przemyśleć kwestię doprowadzenia wody na działkę. Nie zawsze możliwe jest podłączenie się do sieci lokalnej wodociągowej. W takim przypadku, aby zapewnić sobie dostęp do bieżącej wody, należy wybudować studnię oraz stworzyć odpowiednią instalację. Choć początkowe koszty takiej inwestycji mogą nieco ostudzić zapał każdego inwestora, w dłuższej perspektywie własna studnia i pompa głębinowa do czerpania wody, oznacza całkiem spore oszczędności. Sprawdź, ile kosztuje budowa studni i jakie elementy powinna zawierać instalacja.
Rodzaje studni głębinowych
Wybór właściwego rodzaju studni powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb i wymagań. Warto zadać sobie zatem kilka pytań:
- jaki będzie sposób korzystania z wody?
- czy woda będzie używana tylko do picia?
- czy będziemy jej potrzebować np. do podlewania ogrodu?
- jakie są warunki terenowe nieruchomości?
Najważniejsze czynniki, które powinny warunkować podjęcie decyzji to przede wszystkim:
- rodzaj gruntu,
- głębokość warstwy wodonośnej,
- jakość wody
- potrzebna ilość wody
Najpopularniejsze typy studni to: wiercona (głębinowa), kręgowa (kopana) oraz tzw. abisynka czyli studnia abisyńska (wkręcana). W przypadku wody pitnej, najczęściej poleca się studnię głębinową.
Studnia głębinowa
Jej głębokość wynosi z reguły od 12 do maksymalnie 60 metrów. Służy do wydobywania wód głębinowych oraz wgłębnych. Wykonuje się ją przy użyciu tzw. wiertnicy, a jej stałymi elementami są również rury: filtracyjna i osłonowa. Dookoła rur usypywany jest żwir mający za zadanie usprawnienie dopływu wody. Ponieważ wynikająca z praw fizyki, wysokość ssania jest dość mocno ograniczona, zwykła pompa może zasysać wodę tylko z głębokości do 7-8 m. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są więc specjalistyczne pompy głębinowe, które mogą pobierać wodę z głębokości poniżej 8 metrów.
Studnia kręgowa
Studnia tego typu wyróżnia się na tle innych szczelnie połączonymi ze sobą kręgami betonowymi chroniącymi ściany wykopu przed osuwaniem. Pobiera wodę tylko z najpłytszej warstwy wodonośnej. Z uwagi na prawdopodobne skażenie, takiej wody nie wolno pić bez wcześniejszego uzdatniania. Głębokość studni kręgowej zwykle dochodzi do 20 metrów i dość często wykonuje się ją ręcznie. Z kolei do ujmowania wody można zastosować pompę ssącą z hydroforem lub pompę umieszczoną na pokrywie studni. Jeśli studnia kręgowa ma większą głębokość, najlepszym rozwiązaniem jest pompa głębinowa.
Studnia abisyńska
Ten typ studni umożliwia pobieranie wody z głębokości do ok. 7 metrów. Z uwagi na to, że woda znajdująca się na wyższym poziomie może być zanieczyszczona, woda z tzw. abisynki nadaje się najczęściej tylko do celów gospodarczych tj. nawadnianie ogrodu.
Budowa studni przeznaczonej do czerpania wody pitnej to przedsięwzięcie interdyscyplinarne. Planując zatem taką inwestycję, warto również uwzględnić specjalistyczne filtry, które usuwają skażenia biologiczne. Można je kupić np. w postaci wymiennych wkładów z tworzywa sztucznego czy włókniny albo w formie kolumny przepuszczającej wodę przez materiał filtracyjny.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.