5 sposobów na nauczenie dziecka samodzielności
Dziecko powinno nabywać pewne umiejętności już od najmłodszych lat, a jedną z nich definitywnie jest samodzielność. Wielu rodziców, zamiast stopniowo wdrażać lekcje, które zapoznałyby ich dzieci z dorosłym światem, całkowicie je od niego odcinają i niejako oczekują od dziecka, że z osiągnięciem pewnego wieku samo wpasuje się w społeczeństwo. Taka postawa jednak może mocno dziecku w przyszłości zaszkodzić.
Pozwalaj dziecku samemu decydować
Wielu rodziców uważa, że sami wiedzą lepiej, czego potrzebuje ich dziecko. Niestety z takim nastawieniem bardzo często ograniczamy możliwości naszego dziecka do podejmowania samodzielnych i przemyślanych decyzji. Dlaczego jest to ważne w nauce samodzielności? Gdy pozwolimy dziecku samodzielnie za siebie decydować, pokażemy mu, że mu ufamy oraz uzmysłowimy mu, że ma kontrolę nad swoim życiem. To bardzo ważne, żeby zaszczepiać w dziecku tę świadomość, bo to buduje w nim również poczucie niezależności i wolności.
Doradzaj, zamiast robić za dziecko
Są rodzice, którzy z chęcią robią zadania domowe za dzieci, tylko po to, aby zdobyć za nie jak najlepszą ocenę dla swojego dziecka. Oczywiście nie trzeba dokładnie się przyglądać, aby zrozumieć, co w takim zachowaniu jest nie tak. Jeśli dziecko ma z czymś problem, powinniśmy wesprzeć go w rozwiązywaniu go, ale nie podsuwać mu gotowych odpowiedzi pod nos lub nawet gorzej, załatwiać wszystko za jego plecami. Samodzielność to również umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a wielu rodziców odmawia tej wiedzy swoim dzieciom w imię pomocy czy ulżenia w obowiązkach.
Powierzaj dziecku ważne zadania
Dzieci muszą mieć poczucie, że robią coś ważnego, aby uczyć się jak wyznaczać priorytety i brać odpowiedzialność za swoje obowiązki. W ten sposób poczują się ważne i doceniane, co dodatkowo będzie działało na nie motywująco. Nie chodzi o to, aby od razu wysyłać sześciolatka po zakupy na cały tydzień dla rodziny, ale żeby stopniowo wdrażać do jego życia zadania, z którymi poradzi sobie bez większego wysiłku i czasami dodać coś trudniejszego. To pokaże mu jeszcze, że to, z czym przyjdzie mu się zmierzyć w dorosłym życiu, nie zawsze będzie proste, ale trafi też na całkiem łatwe zadania.
Odpowiadaj na pytania dziecka tak, by rozbudzić jego ciekawość
Ciekawe świata dziecko to dziecko gotowe szukać wiedzy na własną rękę, a nic nie rozwija tak umiejętności planowania, jak samodzielne nauka. Dziecko zaciekawione będzie miało motywację, aby samodzielnie sięgnąć po więcej. Ważne jest też, aby być z dzieckiem szczerym i jeśli czegoś nie wiemy, poinformować je o tym, ale w taki sposób, aby zachęcić je, by samo się dowiedziało i potem nam powiedziało. W ten sposób pokazujemy mu również, że autorytety nie wiedzą wszystkiego i nie ma w tym niczego złego, więc jego ewentualne braki w wiedzy też nie będą niemile widziane.
Pozwalaj dziecku ponieść konsekwencje jego błędów
Gdy dziecko zrobi coś nie tak, powinno odczuć to na własnej skórze. Nie oznacza to jednak, że rodzic powinien zrezygnować ze stania za swoim dzieckiem murem i doradzaniu mu, jak sobie poradzić. Chodzi po prostu o to, aby nasze dziecko już od najmłodszych lat wiedziało, że każda decyzja niesie za sobą konsekwencje, które trzeba ponieść, a błędy trzeba spróbować naprawić samodzielnie. W ten sposób dziecko nabędzie praktycznych umiejętności, które nie tylko przygotują go na przyszłe życie szkolne, ale także pozwolą mu lepiej odnaleźć się w przyszłości w dorosłym świecie.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.