Części do dojarek i ich istota dla zachowania ciągłości produkcji
Wraz z dynamicznym rozwojem gospodarki, także i branża mleczarska przeszła wiele zmian mających na celu usprawnienie różnych procesów. Jest to związane z rozwojem technologii, chęcią ułatwienia warunków pracy, a także zwiększonym zapotrzebowaniem na produkt. Jednym z najprostszych, ale być może też najistotniejszych przykładów tego zjawiska jest powszechne zastosowanie dojarek. Obecnie, są one podstawowym i niezastąpionym wyposażeniem niemal każdego gospodarstwa, gdzie pozyskuje się mleko. Urządzenie to jest dużym udogodnieniem pozwalającym zaoszczędzić czas, co z kolei przekłada się na większą efektywność. Zastosowanie aparatów udojowych to gwarancja rozwoju przedsiębiorstwa oraz podniesienie standardu pracy.
Niemniej jednak, każdy sprzęt narażony jest na zużycie i zniszczenia związane z regularną eksploatacją. W statystycznym gospodarstwie, każda dojarka jest używana średnio kilka razy dziennie, co wiąże się ze znacznym obciążeniem. To właśnie dlatego zaleca się, aby urządzenia były regularnie kontrolowane. Dzięki temu, powinniśmy być w stanie wykryć wystarczająco wcześnie jakiekolwiek wady i nie dopuścić do ich pogłębienia. Szybkie podjęcie odpowiednich działań pozwoli zapobiec powstaniu większych strat np. związanych z dłuższym przestojem w produkcji. Awarie omawianego sprzętu najczęściej związane są ze zużyciem lub uszkodzeniem części do dojarek. Na szczęście, w dzisiejszych czasach, wymiana owych elementów nie powinna stanowić żadnego problemu, gdyż ich zakupu możemy dokonać przez Internet.
Typy dostępnych dojarek
Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów udojowych: rurociągowe i bańkowe.
Dojarki rurociągowe, nazywane też przewodowymi, składają się z elementu ssącego i instalacji rur, przez które mleko trafia do zbiornika chłodzącego. Jest to istotny etap dojenia, gdyż wstępne schładzanie mleka pozwala zapewnić jego długi termin ważności.
Dojarki bańkowe z kolei, znane inaczej jako konwiowe, umożliwiają przewożenie zbiornika z mlekiem. W przypadku małych i średnich stad znacznie ułatwia cały proces, dzięki wprowadzenie elementu mobilności. Urządzenia te są łatwe w obsłudze i mają nieskomplikowaną budowę.
Części do dojarek – charakterystyka wybranych elementów
Jedną z najważniejszych części do dojarek są gumy strzykowe, które stanowią niezbędny element każdego aparatu udojowego. To właśnie one bowiem mają bezpośredni kontakt z wymionami. Warto jest tutaj zainwestować w antybakteryjne silikonowe gumy strzykowe gwarantujące najwyższy poziom higieny dojenia. Wysokiej jakości materiał, z którego są wykonane, zapewnia również proste i wygodne czyszczenie.
Kolejną istotną częścią do dojarek są przewody do aparatu udojowego, które powinny być wykonane z wytrzymałego i łatwego w utrzymaniu tworzywa. Przewody te zaleca się wymieniać raz na pół roku, w celu ograniczenia ilości gromadzących się bakterii i zachowania wymaganego standardu higieny.
Inne części do dojarek dostępne w sklepie GENES.pl to m.in. gumowe i silikonowe membrany, smoczki, uszczelki, bańki, zawory zwrotne pulsatora czy pokrywy zbiornika na mleko.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.