Blended whisky – jak produkują ją Szkoci?
Whisky to jeden z najbardziej charakterystycznych alkoholi. Jego produkcją trudnią się destylarnie zlokalizowane na całym świecie. To sprawia, że na rynku występują rozmaite odmiany whisky. Jedną z nich jest blended whisky. Co warto wiedzieć na jej temat?
Single malt whisky – co ją wyróżnia?
Na Starym Kontynencie whisky jest znana od stuleci. Jeśli wierzyć wszelkim legendom i podaniom, to pierwsze prototypy tej odmiany alkoholu wytwarzano już w VII wieku. Za jej produkcję mieli odpowiadać iryjscy mnisi. Wytwarzany przez nich napój nazywano „wodą życia”. Powstawał on z produktów fermentacji owoców. Był on ceniony ze względu na swe właściwości lecznicze. Pierwsze wersje trunku zbliżone do tych współczesnych pojawiły się w XVI wieku. Nazwa „whisky” została z kolei przyjęta w 1736 roku. Najlepszą gatunkową odmianą trunku jest natomiast single malt whisky. To produkt w całości wyprodukowany z wody, słodu jęczmiennego i drożdży. Single malt whisky poddaje się podwójnej, a czasami i potrójnej destylacji. Szkoci dodatkowo suszą słód jęczmienny w dymie torfowym, co nadaje produktowi charakterystyczny smak i aromat.
Blended whisky – w jaki sposób powstaje?
Na ostateczny smak whisky wpływają takie czynniki jak receptura, skład mieszanki zbożowej, czy długość leżakowania. Nie bez znaczenia jest także region produkcji. W whisky możemy wyczuć m.in. morski zapach i słony smak albo nutę kwiatowo-ziołową. Oprócz single malt produkowane są także inne odmiany tego trunku. Warto zwrócić uwagę chociażby na szkockie blended whisky. Powstaje ona w wyniku połączenia single malt z whisky zbożową lub innymi rodzajami. Więcej o nich przeczytasz tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/8-blended-whisky-szkocka. W szkockiej blended whisky single malt stanowi 30% zawartości. Jej uzupełnieniem jest przynajmniej jedna whisky zbożowa. W ten sposób powstaje produkt wysokiej jakości, który wyróżnia się smakiem oraz aromatem. Blended whisky także jest znana na całym świecie. Warto jednak pamiętać, że pojęcie to nie będzie znaczyło w każdym regionie tego samego trunku. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych blenda to 20% whisky żytniej i burbona oraz 80% masowo produkowanego alkoholu. Różnica w jakości jest więc znacząca.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.