Ile kosztuje zapłodnienie in vitro?
In vitro dla wielu par jest jedyną opcją na zajście w ciąże i radość wynikającą z uroków macierzyństwa. Chociaż często budzi wiele kontrowersji głównie wynikających z niewiedzy, to wciąż jest metodą pożądaną przez pary, które od lat zmagają się z niepłodnością. Pomimo iż in vitro wydaje się być najlepszym rozwiązaniem w walce o wymarzone dziecko, to nie każdego będzie na to stać, a dodatkowo nie ma gwarancji, że już za pierwszym razem uda nam się zajść w ciąże.
Jak wygląda procedura in vitro?
W bardzo dużym uproszczeniu, in vitro to metoda zapłodnienia poza żywym organizmem. W praktyce oznacza to, że od kobiety zostają pobrane komórki jajowe, a od mężczyzny plemniki, które łączą się w parę „w szkle”, prowadząc do powstania zarodka, który następnie aplikowany jest wewnątrz macicy kobiety. Gdy w procesie zapłodnienia in vitro dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka, możemy mówić o nowym etapie jakim jest ciąża. Niestety w praktyce procedura in vitro nie odbywa się w tak ekspresowym tempie, a bardzo często pierwsze próby kończą się niepowodzeniem. Aby zakwalifikować się do leczenia in vitro, należy najpierw starać się o dziecko metodą naturalną przez około rok. W tym czasie partnerzy przechodzą liczne badania, są leczeni na niepłodność, odbywają stosunki seksualne w wyznaczonym przez lekarza prowadzącego terminie, a następnie poddawani są zabiegom inseminacji, czyli sztucznemu doprowadzaniu plemników do komórki jajowej. Jeżeli w tym czasie kobieta nie zajdzie w ciąże, para zostaje zakwalifikowana do zapłodnienia in vitro. Cały proces starania się o dziecko we wspomnianej metodzie to liczne wizyty u lekarzy, zastrzyki i leki, które mają wpłynąć na jakość wytworzonych pęcherzyków i komórek jajowych.
Bez względu na to ile powstanie zarodków w czasie zapładniania „w szkle”, do macicy kobiety wszczepiane są maksymalnie dwa. Pozostałe zarodki są mrożone i przechowywane przez okres 20 lat, na wypadek gdyby para zechciała ponownie skorzystać z możliwości zapłodnienia. Niewykorzystane zarodki nie są niszczone. Po wspomnianym wyżej okresie lub wcześniej za zgoda rodziców, są przekazywane do adopcji prenatalnej, czyli trafiają do banku komórek rozrodczych i zarodków, gdzie mogą zostać wykorzystane w procesie leczenia niepłodności innych par. Musimy mieć też świadomość, że przekazując nasze zarodki do adopcji zrzekamy się do nich wszelkich praw, a to oznacza, że nie mamy prawa decydować, kto zostanie nimi zapłodniony, a już tym bardziej nie mamy szans na poznanie urodzonego dziecka w przyszłości.
Co składa się na koszt leczenia in vitro?
In vitro to złożony proces zajmujący miesiące, a uwzględniając jeszcze próby leczenia niepłodności – lata. Na koszt leczenia składają się więc wszystkie wizyty u ginekologów, leki, które nie są refundowane w 100%, badania nasienia, badania hormonalne, genetyczne, punkcja, transfer, morfologia i wiele innych. Sprawdzając koszty leczenia niepłodności nie możemy brać za pewnik, podawanych cen i zabiegów, bowiem wszystko ustalane będzie indywidualnie w oparciu o stan naszego zdrowia. Sprawdzonym, ale też nie do końca potwierdzonym kosztem procedury in vitro mogą być relacje i doświadczenia osób, które szczęśliwe w wyniku tej metody zapłodnienia, zostały rodzicami. Na podstawie tych analiz możemy przypuszczać, że koszt leczenia niepłodności oraz wszystkie etapy zapłodnienia in vitro aż po urodzenie dziecka, będzie wahać się od 13 000 zł do nawet 25 000 zł, co nie wydaje się być ostateczną, górną granicą.
Dofinasowanie in vitro
Ciężko jest też oszacować koszty dofinansowania zapłodnienia metodą in vitro. W większości przypadków będą to środki do 5 lub 6 tysięcy złotych, jednak wszystko to zależy od gminy i zasobności finansowej danego miasta. Ponadto, aby ubiegać się o dofinansowanie na leczenie in vitro trzeba spełniać szereg wymogów, między innymi posiadać dokumentację poświadczającą rok leczenia niepłodności lub być w wieku między 20 a 40 lat. Może zdarzyć się też tak, że nasze miasto nie wspiera projektu in vitro, a co za tym idzie jesteśmy skazani wyłącznie na siebie. Jeżeli nie stać nas na przeprowadzenie całej procedury, badania i zabiegi, można rozważyć pożyczkę na dowolny cel. Aby znaleźć najlepszą i konkurencyjną ofertę, warto zbadać ranking pożyczek gotówkowych 2021, skorzystać z pomocy doradców kredytowych, albo zasięgnąć opinii znajomych, którzy posiadają już jakąś historię kredytową.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.