Najpopularniejsze sporty lekkoatletyczne
Lekkoatletyka to jedna z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych. Warto ją poznać, ponieważ odnajduje się w niej naprawdę wiele osób. Co ciekawe, jest bardzo różnorodna, więc jeśli do tej pory nie znalazłeś/-aś niczego odpowiedniego dla siebie, być może polubisz jedną z jej właśnie odmian. Jakie sporty lekkoatletyczne są najpopularniejsze? Jest ich wiele, a szczegóły poznasz w naszym dzisiejszym artykule.
Bieganie – najważniejszy sport w lekkoatletyce
Biegi to pierwszy i najbardziej popularny sport w lekkoatletyce. Należą do nich sprinty, czyli inaczej biegi krótkie, średnie, długie oraz biegi przez płotki. Jak samo nazewnictwo wskazuje w przypadku trzech pierwszych dyscyplin, istotny jest dystans. Biegi w lekkoatletyce mogą odbywać się zarówno na hali, jak i na dworze. Nieolimpijskie konkurencje biegowe są równie ciekawe, jak te z pierwszych stron sportowych magazynów. Wyróżniamy wśród nich często bardzo wymagające biegi górskie, przełajowe, a nawet bieganie po schodach. Tak, ten sport również zaliczany jest do lekkoatletyki i został spopularyzowany poprzez słynny wyścig na szczyt 86-piętrowego budynku w Nowym Jorku – Empire State Building. Zawody tego rodzaju były organizowane nawet w Polsce.
Chód sportowy, czyli Korzeniowski i jego ekipa
Każdy, kto urodził się w latach 90. lub wcześniej z pewnością kojarzy znanego polskiego sportowca, mistrza w chodzie sportowym, Roberta Korzeniowskiego. Tak naprawdę to dzięki niemu ta dyscyplina lekkoatletyczna zyskała dużą popularność w naszym kraju. Chód sportowy ograniczają specjalne zasady, za złamanie których uczestnik wyścigu może być zdyskwalifikowany. Zawody są organizowane na bieżni stadionów w przypadku krótkich dystansów, ale nie tylko, bo zdarzały się również wyścigi na ulicach miast. W 2021 roku nasz inny rodak, Dawid Tomala zdobył złoty medal w chodzie na 50 km w trakcie Igrzysk Olimpijskich organizowanych w Tokio.
Rzuty: młotem, dyskiem, oszczepem i pchnięcie kulą
Kolejne ważne dyscypliny lekkoatletyczne, które są niezwykle ciekawe to pchnięcie kulą oraz rzuty dyskiem, młotem oraz oszczepem. Co interesujące, ostatni z tych sportów sięga jeszcze czasów starożytnych. Rzut oszczepem jest włączony do dyscyplin olimpijskich od 1908 roku, kiedy to po raz pierwszy mężczyźni wzięli udział w takich zawodach. Kobiety mogły rywalizować w tej kategorii jeszcze przed II wojną światową, bo w 1932 roku. Rzut dyskiem jest również bardzo popularny. Jego waga wynosi 2 kg dla rywalizujących mężczyzn i 1 kg dla kobiet. Rzut młotem to tak naprawdę rzut kulą z zamocowaną do niej stalową linką oraz uchwytem, natomiast pchnięcie kulą to dyscyplina wprowadzona na olimpiadę już w 1896 roku.
Skoki w dal, wieloboje i nie tylko: lekkoatletyka w praktyce
Wśród dyscyplin lekkoatletycznych bardzo istotne są również skoki. Wyróżniamy skok w dal, wzwyż, o tyczce oraz trójskok. Każda tak kategoria rządzi się swoimi prawami i jest niezwykle ciekawa. Interesujące są również wieloboje, które skupiają różne konkurencje z dziedziny lekkoatletyki. Siedmiobój oraz dziesięciobój zajmują aż 2 dni, więc wyobraź sobie, ile przygotowań muszą poświęcić zawodnicy, aby przygotować się do nich!
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.